QGiS to narzędzie, które zyskuje coraz większą popularność wśród rzeczoznawców majątkowych. Program ten jest wykorzystywany do tworzenia precyzyjnych map, wskazywania granic działek, analizy stanu środowiska i wielu innych zastosowań. W dzisiejszym artykule dowiesz się więcej na temat tego, jak QGiS może optymalnie wspomóc Twoją pracę jako rzeczoznawcy majątkowego i podnieść jakość świadczonych usług oraz sprawić, że operat szacunkowy jest najwyższej jakości.

Każdy rzeczoznawca majątkowy chce tworzyć opracowania najwyższej jakości. Oprogramowania mapowe, takie jak QGIS są doskonałym narzędziem, do wykonywania analiz, wspomagających proces wyceny nieruchomości oraz generowania map, które umożliwiają przedstawienie odbiorcy operatu szacunkowego danych, na niespotykanym poziomie. Przekazanie odbiorcy dodatkowych danych przedstawionych w sposób graficzny stanowi nieoceniony dodatek do każdego opracowania w formie operatu szacunkowego.

Czym jest program QGIS i jakie ma zastosowanie w procesie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego?

QGiS to darmowe narzędzie, które pozwala na wykorzystanie większości formatów danych przestrzennych. Jest to program open-source, który znacznie ułatwia pracę nad mapami, zwłaszcza w obszarach z dużą ilością danych przestrzennych – czy to planistycznych czy ewidencyjnych. Ważną cechą programu jest jego wszechstronność i intuicyjna obsługa: po zainstalowaniu programu i poznaniu podstawowych funkcji, jesteśmy w stanie w prosty sposób tworzyć mapy, wyświetlać dane przestrzenne oraz tworzyć różnego rodzaju analizy. Program QGiS umożliwia również przenoszenie danych do innych narzędzi GIS, co jest bardzo przydatne w przypadku pracy nad projektem przez kilka osób. Dzięki eksportowi danych w różnych formatach, takich jak GML, pliki dla systemów nawigacyjnych czy pliki CSV, QGiS umożliwia integrację danych przestrzennych z innymi projektami informatycznymi.

Jeśli chodzi o kwestię analizy danych przestrzennych, QGiS oferuje wiele narzędzi. Rzeczoznawcy majątkowi skorzystać mogą z takich funkcji, jak: analiza terenu, pomiar poszczególnych parametrów dotyczących nieruchomości przedmiotowej czy tworzenie map podnoszących wartość operatu szacunkowego. Wszystkie te funkcje pozwalają na stworzenie bardzo precyzyjnych map i pozyskiwanie cennych informacji dla wszelkich działań związanych z nieruchomościami.

Program QGIS umożiwia dokładniejszą analizę stanu nieruchomości, który został dokładnie opisany w tym artykule.

Investments falling economy, war in Ukraine. Cryptocurrency. Crisis in the economy. Budget,

Okno pracy programu QGIS

Program QGIS jest darmowym i otwartoźródłowym oprogramowaniem do tworzenia, edycji, analizy i wyświetlania danych geoprzestrzennych. Jest to bardzo popularne narzędzie wśród specjalistów zajmujących się pracą z mapami i danymi geograficznymi, w tym także wśród rzeczoznawców majątkowych.

Podstawowe okno pracy w programie zawiera panel umożliwający, tworzenie nowego projektu, otwieranie istniejących opracowań, zapisywanie, podstawowe elementy służące do poruszania się po interfejsie mapowym oraz menadżer wydruków. W zależności od potrzeb i preferencji użytkownika, w tym wypadku rzeczoznawcy majątkowego, program pozwala na pełne dostosowanie widoku paneli, wybór tych najważniejszych i umiejscowienie ich w wygodnym miejscu.

Podstawowy źródłem danych w programie QGIS są warstwy. Program umożliwia dodawanie warstw zarówno lokalnych, zapisanych na dysku komputera, jak i dostęp do warstw „Web Map Service” czyli warstw WMS dostępnych w internecie. Do jednego ze źródeł map WMS należy Geoportal Krajowy, który jest jednym z postawowych źródeł informacji przestrzennych, wykorzystywanych przez rzeczoznawców majątkowych przy tworzeniu operatów szacunkowych w procesie wyceny nieruchomości. Usługi przeglądanie WMS dostępne są tutaj.

Do najistotniejszych warstw, które mogą być wykorzystane przez rzeczoznawców majątkowych zaliczyczyć można podkłady mapowe (Ortofotomapa, Mapa Topograficzna czy bazowy podkład w programie QGIS – Open Street Map). Warstwy WMS, które można podłączyć do programu umożliwają przeglądanie poszczególnych aspektów dotyczących nieruchomości przedmiotowej, w procesie wyceny nieruchomości.

Zachęcam wszystkich do poszukiwania warstw WMS na różnych forach i stronach – efekty i odnaleznione warstwy, niejednokrotnie mogą nie tylko usprawić i ulepszyć, ale zdecydowanie poprawić jakość operatów szacunkowych. Dane WMS, istotne dla rzeczoznawców majątkowych, udostępniane są zarówno na poziomie krajowym, jak i powiatowym oraz gminnym i zawierają w sobie informacje ewidencyjne, planistyczne. Link do pełnej integracji z linkami WMS znajduje się tutaj.

Dodawanie warstwy WMS do programu QGIS odbywa się poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy, na katetogrię WMS/WMTS i wybranie opcji nowe połączenie. Następnie program przenosi nas do okna tworzenia nowego połączenia, gdzie po wpisaniu nazwy, która będzie wyświetlana lokalnie w naszym programie, oraz dodaniu linku URL, który jest adresem usługi. Po zatwierdzeniu opcji i dodaniu warstwy pojawi się ona w rozwinięciu listy warstw WMS w oknie programu. Raz dodana warstwa, zostaje zapisana w programie i jest możliwa do wykorzystania w każdym nowym projekcie. Przygotowanie warstw, którymi jesteśmy zainteresowani i dodanie ich do programu na samym początku pracy, może w przyszłości w znaczny sposób skrócić czas spędzony na poszukiwaniu odpowiednich warstw i przeszukiwaniu geoportali. 

Tworzenie nowego projektu

Tworząc nowy projekt w programie QGIS, podstawowym elementem jest wybór właściwego układu współrzędnych. Zmiana układu wspólrzędnych odbywa się w prawym dolnym rogu okna, a kod EPSG, właściwy dla Polski to: 2180. Należy pamiętać, że po dodaniu warstw, należy zweryfikować układ współrzędnych, ponieważ część warstw może posiadać inny domyślny układ. Przykładem jest bazowy podkład mapowy – Open Street Map. Znajduje się on w zakładce „XYZ Tiles” i stanowi podstawowe źródło informacji przestrzennych. 

Dodawanie warstw do projektu odbywa się poprzez dwukrotne kliknięcie na warstwę lub wybór opcji „Dodaj do projektu”.

Po dodaniu warstw, które chcemy  do projektu pojawią się one w przeglądarce warstw. 

Wtyczki w programie QGIS

Program QGIS umożliwia dodawanie rozszerzeń, określanych jako Wtyczki do programu. Usprawniają one pracę i umożliwiają dostęp do dodatkowych opcji. Do tych, które są bardzo przydatne w procesie wyceny nieruchomości zaliczam:

Wtyczka GIS Support – umożowiająca bezpośrednią komunikację z usługami oferowanymi przez istytucję GUGiK. Wtyczka pozwala na wyszukiwanie oraz dodawanie działek ewidencyjnych, bezpośrednie dodawanie warstw WMS oraz narzędzie do dodawania granic administracyjnych. Wtyczka pozwala na szybkie dodanie przedmiotowej działki ewidencyjnej oraz dodanie właściwych granic administracyjnych.

Do przydatnych w procesie wyceny wytczek można zaliczyć również Pobieracz danych GUGiK, czy też Usługa Lokalizacji Działek Katastralnych realizowaną z usługi ULDK, czy też QuickOSM, która pozwala na szybkie wybieranie i dodawanie obiektów z poziomu platformy Open Street Map.

Po utworzeniu warstwy, mamy możliwość edytowania jej właściwości, zmiany nazwy, zmiany stylu przedstawienia danych czy dodatnie etykiet, które następnie zostaną przeniesione na właściwą mapę.

Generowanie map

Po utworzeniu interesującego nas projektu, dodaniu odpowiednich warstw, które chcemy przedstawić, zmianie ich właściwości, ułożeniu ich w odpowiedni sposób, możemy wygenerować plik mapowy, który będzie gotowy do załączenia w operacie szacunkowym.

W lewym górnym roku, odszukując opcję Nowy wydruk, program przeniesie nas do menadżera widoku wydruku. 

Podstawowym krokiem jest dodanie mapy.

Po dodaniu mapy, mamy możliwość dodania elementów z nią związanych. Do podstawowych elementów, które powinny się na niej znależć jest strzałka północy, legenda, oraz skala.

 

Przykładowe mapy, które można zamieścić w operacie wyceny:

  1. Przedmiot wyceny w świetle podkładów planowania przestrzennego – Mapa przedstawiająca lokalizację nieruchomości w kontekście obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego. Na mapie można uwzględnić między innymi granice działki, oznaczenie strefy funkcjonalnej, ustalenia dotyczące zabudowy i zagospodarowania terenu.
  2. Przedmiot wyceny w świetle danych administracyjnych – Mapa uwzględniająca podział administracyjny obszaru, na którym znajduje się nieruchomość. Można na niej pokazać granice gminy, powiatu, województwa, a także oznaczyć inne jednostki administracyjne, które są istotne dla wyceny.
  3. Przedmiot wyceny na podkładach zasadniczych/ewidencyjnych – w zależności od dostępnych danych – Mapa przedstawiająca dane z ewidencji gruntów i budynków. Można na niej uwzględnić podział działek, numery ewidencyjne, powierzchnie poszczególnych działek, a także informacje o budynkach, takie jak ich powierzchnia, liczba kondygnacji czy przeznaczenie.

 

 

Program QGIS jest potężnym narzędziem w pracy rzeczoznawcy majątkowego.

Pozwól sobie na tworzenie opracowań najwyższej jakości i konkuruj jakością.

 

Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej o wycenie nieruchomości sprawdź inne artykuły tutaj.

Jeśli potrzebujesz rzeczoznawcy majątkowego do wykonania wyceny z właściwym określeniem parametru jakim jest stan nieruchomości, oraz z mapami umożliwiającymi zarówno weryfikację jak i przedstawienie danych przestrzennych, skontaktuj się z nami.

Jeśli masz jakieś pytania, złap nas na mediach społecznościowych i porozmawiajmy razem o wycenie!

Jedna odpowiedź

  1. Cześć, super post! Widziałam Twój filmik u Magdaleny Małeckiej na kanale, może w następnym poście/filmiku opowiesz coś więcej o otwieraniu GML’a w QGIS? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *